Ieri, Centrul Andor Urbán din Parajd a fost populat cu tineri cineaști: în acest an, aproape treizeci de tineri cineaști din Transilvania, Ungaria și Voivodina vor începe să lucreze împreună.
În această dimineață, trei tineri regizori talentați – Sára Budrala, Petra Pantyi și Gergely Lukács – și-au prezentat proiectele de film în cadrul unei proiecții improvizate din sala de mese. O întoarcere la tradiție, o poveste de suferință și maturizarea târzie a doi prieteni din copilărie, dramă și umor fac parte din cele trei filme care vor fi pregătite pentru marea premieră de sâmbătă seara.

În următoarele câteva zile, participanții își vor forma echipele de filmare, iar membrii echipelor vor începe brainstorming-ul intensiv necesar pentru a începe filmările. Procesul de creație este în primul rând un proces de învățare, cu îndrumare și sprijin din partea echipei de mentori.
Tabăra se va încheia duminică, 13 iulie.