Festivaluri și premii

2021

Ágnes Szucher: Dragoste în vremea coronei

  • Festivalul Internațional de Film Transilvania (2022, Cluj-Napoca, RO) – premiu special în competiția locală
  • Filmul de Piatră (2022, Piatra Neamț, RO) – cel mai bun film de animație
  • BUSHO (2022, Budapesta, HU) – cel mai bun film de animație în competiția internațională
  • Primanima World Festival of First Animations (2022, Budaörs, HU) – în competiție
  • Festivalul „Pannonfíling” (2022, Veszprém, HU) – premiul special „Esszencia”
  • Mediawave (2022, Kiscsősz, HU) – în competiție

Eszter Kajlik: Încă una pentru tăticu’

  • Sex Education Film Festival (2023, Barcelona, ES) – în competiție
  • Trés Court International Film Festival (Montréal, Paris, Paimpol, Pays de Morlaix, Cluj-Napoca, Iași, Alba Iulia, Baia Mare, Luanda, Pune, Boulari) (2022) – în competiția internațională
  • TAAFI – Toronto Animated Arts Festival International (2022) – în competiție
  • MAX3MIN Very Short Film Festival (2022, Milánó, IT)  –  premiul juriului
  • Student World Impact Film Festival (2022, USA) – mențiune specială
  • WIFFEN – Women's International Film Festival International (2022, Abuja, NGR) – în competiție
Szucher Ágnes: Szerelem a korona idején

2018

Jakob Ladányi Jancsó: Cea mai mică planetă a sistemului solar

  • Festivalul Internațional „Friss Hús” (2019, Budapesta, HU) – în competiție
Ladányi Jancsó Jakob: A naprendszer legkisebb bolygója

2017

Ferenc Dobi: Zăpăcitor

  • Iron Mule Short Comedy Festival (2018, New York, USA) – în competiție
  • Festivalul „Pannonfíling” (2017, Veszprém, HU) – în competiție

Péter Vácz: Fața de pernă

  • Festivalul „Zsigmond Vilmos” (2018, Szeged, HU) – în competiție
  • Festivalul Internațional „Friss Hús” (2018, Budapest, HU) – în competiție
  • Festivalul Internațional de Film de la Varșovia (2018, Varșovia, PL) – mențiune specială
  • Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE (2018, Târgu Mureș, RO) – în competiție

Szabolcs Sztercey Benedek: Your Face Through the Screen

  • Festivalul „Pannonfíling” (2017, Veszprém, HU) – în competiție

Ákos Zeleny: Icar

  • Primanima World Festival of First Animations (2017, Budaörs, HU) – în competiție

Ágnes Szucher: Știi de ce mi-e teamă?

  • Primanima World Festival of First Animations (2017, Budaörs, HU) – în competiție
  • Festivalul Internațional CineFest Miskolc (2018, Miskolc, HU) – nominalizat la Premiul „Dargay Attila”
  • Mediawave (2018, Komárom, HU) – în competiție
  • Bánkitó Fesztivál (2018, Bánk, HU) – în competiție

Zsolt Kántor: Prometeu, chițcanul

  • Primanima World Festival of First Animations (2017, Budaörs, HU) – în competiție

Katalin Besenyei: Medicul tatălui meu nu practică

  • Festivalul „Pannonfíling” (2017, Veszprém, HU) – în competiție
  • Festivalul Internațional „Friss Hús” (2018, Budapesta, HU) – în competiție
  • Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE (2018, Târgu-Mureș, RO) – în competiție
  • Malter Vándor Filmfesztivál (2018, Debrecen, HU) – în competiție

Zsombor Csont: Frici de tată

  • Trés Court International Film Festival (2018, Cluj-Napoca, RO) – premiul pentru cel mai bun film de animație
  • 11. Filmul de Piatră (2018, Piatra Neamț, RO) – în competiție
  • Linoleum Contemporary Animation and Media Art Festival (2018, Kiev, UA) – în competitive (Eastern Europe Panorama)
  • Primanima World Festival of First Animations (2018, Budaörs, HU) – premiul publicului
  • Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE (2018, Târgu-Mureș, RO) – în competiție
Vácz Péter: Párnaarc

2016

Ferenc Dobi: Pădurea însângerată

  • Mediawave (2017, Komárom, HU) – în competiție
  • Festivalul Internațional „Friss Hús” (2017, Budapesta, HU) – în competiție
  • Săptămâna Filmului Maghiar (2016, Budapesta, HU) – proiecție în afara competiției
  • Festivalul „Pannonfíling” (2017, Veszprém, HU) – în competiție

Eszter Kemény: De nedespărțit

  • 11. Big Film Festival (2017, Budapesta, HU) – 3. díj (20+ kategória)
  • Festivalul Internațional de Scurtmetraje Short to the Point (2017, București, RO) – în competiție
  • 3. Low Cost Film Festival (2018, Barcelona, ES) – în competiție

Zsolt Kántor: Prometeu, chițcanul

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2016, Budapesta, HU) – proiecție în afara competiției

Szabolcs Sztercey Benedek: Freedom Hotel

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2016, Budapesta, HU) – proiecție în afara competiției

Vera Vodál, Dia Ghyczy: Tibi și Robi

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2016, Budapesta, HU) – proiecție în afara competiției

2015

Gyöngyi Fazekas: Catachresis

  • Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native, ed. 24 (2015) – în competiție
  • Festival de Finos Filmes, Brazilia (2016) – în competiție

Kata Besenyei: #mirror

  • Festivalul de Film de la Cannes, Short Film Corner (2016) – Romanian Short Waves 9. – în program
  • Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native, ed. 24 (2015) – în competiție
  • Festivalul Internaţional de Film Transilvania – în competiția locală

Luca Molnár, Zoltán Debreczeni: Orbire citadină

  • MONSTRA – Lisbon Animated Film Festival (2016) – International Super Shorts Competition – în competiție

Dani Pucz, Konstantinos Terlikkas: Bărbatul și copacii

  • Zero Budget Film Festival Sheffield (2015) – în competiție
  • Kinolit Film Festival, Moscova (2015) – în competiție
  • AnimArte International Animation Festival, Rio de Janeiro (2015) – în competiție
  • Animateka, Ljubljana (2015) – în competiție
  • Cambodia International Film Festival, Kambodja (2015)  – în competiție
  • DCIFF, Washington DC (2015) – în competiție
  • Săptămâna Filmului Maghiar, a 2-a ediție, Budapesta (2016) – în competiție
Gyöngyi Fazekas: Catachresis

2014

Gyöngyi Fazekas: Saudade

  • 23. Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2014) – în competiţie
  • Mediawave, Ungaria (2015) – în competiție
  • BIG Festival (2015) – premiul pentru cea mai bună regie
  • Festivalul „Friss Hús” a 3-a ediție, Ungaria (2015) – în competiție
  • Calpabio International Film Festival, ediția 22. Calpabio – în competiție

Alexandra Kocsis, Tamás Kőszegi: Furtună

  • Animasiv 8 Internacional animation festival, Mexic (2015) – în competiție
  • Mediawave, Ungaria (2015) – în competiție
  • BIG Festival (2015) – premiul 3.
  • MEME PAS PEUR Festival – International Fantastic Film Festival of Reunion Island (2015) – în competiție
  • Busho 2015, Hungarian Panorama program
  • Festivalul Național de Film, Ungaria (2015) – cea mai bună animație
  • Festivalul ”Totál Plán”, Ungaria (2016) – premiul 1.

Noémi Kruppa: Bestiar

  • Festivalul „Friss Hús” a 3-a ediție, Ungaria (2015) – în competiție
  • Festivalul KAFF, ediția 12., Ungaria (2015) – în competiție

Zoltán Debreczeni, Luca Anna Molnár: Chiriașii

  • Festivalul KAFF, ediția 12., Ungaria (2015) – în competiție
Tamás Kőszegi, Alexandra Kocsis: Furtună

2013

Ildiko Köllő: Cutia inimii

  • TIFF, Cluj-Napoca (2014) – filme locale – în competiție
  • Mediawave, Ungaria (2014) – în competiție

Botond Mathé: Sistem

  • Cineshufle Cluj (2014) – premiul publicului
Botond Mathé: Sistem

2012

Regina Bacsa: Industrial Boogie

  • Kecskemét Animation Film Festival (2013) – în competiție
  • Holland Animation Film Festival , Utrecht(2014) – în competiție, animații studențești
  • Primanima, Budapesta (2012) – în competiție

Orsolya Láng: Philemon și Baucis

  • Kecskemét Animation Film Festival (2013) – SAFT – premiul 3

Anna Búzás: Final Cut

  • Animest, București (2013) – în competiție
  • Black Film Festival, Elveția (2013) – în competiție
  • Kecskemét Animation Film Festival (2013) – SAFT – premiul publicului

Melinda Kádár: Credo

  • Animest, București (2013) – în competiție
Orsolya Láng: Philemon és Baucis

2011

Attila Bán: Fără suflare

  • Festivalul Internațional de Film Transilvania (2012) – în competiție scurtmetraje românești
  • Festivalul Naţional de Film Independent Ungaria (2011) – premiul 2.
  • Festivalul Naţional de Filme Studenţeşti (2012) – premiul MTVA

József László: Capul

  • Tres Court Romania (2012) – cel mai bun scurt-metraj, competiția filme românești
Attila Bán: Fără suflare

2010

Szilárd Gergely: Hello Tourist

  • Festivalul de Film de Animaţie Metrion (2010) – în competiţie
  • Kinofest (2010) – în competiţie
  • Festivalul de Film de Animaţie de la Kecskemét (2011) – proiecţie specială

Tihamér Török: Clinica

  • Filmul de Piatră (2010) – în competiţie
  • Săptămâna Filmului Maghiar (2011) – proiecţie specială
  • Festival International des Très Courts (2010) – în competiţie
  • Anim’est (2011) – în competiţie
  • Festivalul Internaţional de Film Transilvania (2011) – în competiţia locală

József László: Groapa

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2011) – proiecţie specială
  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2011) – în competiţie

Klára Balázs: Dansul

  • Festivalul de Film de Animaţie de la Kecskemét (2011) – proiecţie specială
  • Anim’est (2011) – în competiţie
Szilárd Gergely: Hello Tourist

2009

Püsök Botond: Stop înger

  • Festivalul de Film Independent din Ungaria de Est şi Sud (2010) – premiul pentru cel mai bun scurt-metraj
  • Festivalul Naţional de Film Independent Ungaria (2010) – în competiţie
  • Naoussa International Film Festival (2010) – în competiţie

Attila Bertóti: Patruzeci şi patru de cinteze mititele

  • Festivalul de Filme de Animaţie de la Kecskemét (2009) – proiecţie specială
Attila Bertóti: Patruzeci şi patru de cinteze mititele

2008

Gábor Hörcher: Compot

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2009) – în competiţie
  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2009) – în competiţie
  • Trieste Film Festival (2009) – în competiţie
  • Regensburger Kurzfilmwoche (2009) – în competiţie
  • Kurzundschön Internationaler für Junge Kreative (2009) – premiul special WDR
  • Festivalul de Scurt-metraje Budapesta (2009) – în competiţie
  • Tirana First Step Film Festival (2010) – în competiţie

Klára Balázs: Aşteptare

  • SzAFT – Festivalul Creatorilor Independenţi de Filme de Animaţie (2009) – premiul al 2-lea

Réka Kassay: Poveste de adormit copii

  • Filmul de Piatră (2009) – premiul pentru cel mai bun film de animaţie
  • CineMaIubit (2008) – în competiţie
  • Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Animateka (2008) – în competiţie
  • Anilogue (2008) – proiecţie specială
  • CineMaIubit (2008) – în competiţie
  • Ffest (2008) – în competiţie
  • Competiţia on-line al animationmagazine.eu (2009) – cel mai bun film de animaţie din România (pe baza voturilor)
  • Festival du Court Métrages de Bruxelles (2009) – proiecţie specială
  • Festivalul de Film de Animaţie de la Kecskemét  (2009) – în competiţie
  • CineFest (2009) – în competiţie
  • Anim'Est (2009) – în competiţie
  • Muuuvi (2009) – în competiţie
  • GoShort (2010) – în competiţia locală

Samu Visky: Amantă. Ucigaşă.

  • Festivalul Naţional de Filme Studenţeşti Polifilm (2008) – Premiul Matkocsik András

Zsombor Csont: Văzătorul

  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2008) – în competiţie

Kincső Bakó: Bicicleta

  • Festivalul Naţional de Filme Studenţeşti Polifilm (2008) – în competiţie
  • Cambridge International Super 8 Film Festival (2010) – în competiţie
  • Dresdner Schmalfilmtage (2010) – în competiţie

Botond Püsök: Andreea noastră

  • Festivalul de Film din Göcsej (2009) – premiul al 2-lea
  • Best Film Festival (2009) – premiu special

Márton Szirmai: În familie

  • A.R.E.S. Short Film Festival (2009) – în competiţie
  • Săptămâna Filmului Maghiar (2010) – în competiţie
Kincső Bakó: Bicicleta

2007

Tihamér Török: Easy Life

  • Kukkerfest (2008) – premiul al 3-lea
  • Festivalul Internaţional de Film de Animaţie Animateka (2008) – proiecţie specială
  • Anim'est (2008) – în competiţie
  • Muuuvi Fest (2008) – premiul special al juriului
  • Simultan Festival (2008) – în competiţie
  • Freewaves HollyWould Festival (2008) – în competiţie
  • Filmul de Piatră (2010) – în competiţie
  • Crosstalk Video Art Festival (2011) – în competiţie

Ádám Breier: Trip

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2009) – în competiţie

Réka Kassay: Centrala termică

  • Muuuvi Fest (2008) – în competiţie
  • Asifa – International Animation  Contest for the Web – în selecţia finală de 10 filme
Tihamér Török: Easy Life

2006

László Csuja: Rozar

  • Festivalul de Film Independent de la Budapesta (2007) – diplomă de merit

László Csuja: Totdeauna primul

  • Festivalul Internaţional de Film de Amatori Faludi (2009) – premiul a 2-lea
László Csuja: Rozar

2005

Szabolcs Tóth: William şi Artur

  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2005) – premiul special al juriului

László Csuja: Fum de ţigară

  • Săptămâna Filmului Maghiar (2006) – în competiţie
  • Festivalul Naţional al Filmului Independent Ungaria (2006)
  • Asterfest International Film Festival (2006) – în competiţie
  • Cinefest (2006) – în competiţie
  • Busho Vision (2006) – în competiţie

Attila Bán: Extremă

  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2005) – în competiţie

Cecília Felméri: Semnal

  • Festivalul de Film de Animaţie KAFF (2007) – în competiţie
László Csuja: Fum de ţigară

2003

Attila Bertóti: Sfoară, hârtie, foarfecă

  • Muuuvi Fest (2005) – premiul special oferit de Radio Târgu Mureş
  • Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2003) – în competiţie

2002

Attila Bertóti: Urmărire

  • 10. Alter-Native Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj (2002) – în competiţie
Attila Bertóti: Urmărire

Înscrieri

Participanți

Locație

Mentori

Filme

  • 5 minute

    Scurtmetraj | Ungaria-România | 5 minute | 2008 | Fără subtr.

    Regie: Tóth Eszter

  • Your Face Through the Screen

    Scurtmetraj | Ungaria-România | 10 minute | 2017 | Subtitrare: RO

    Regie: Sztercey Benedek Szabolcs

  • Cucul

    Animație | Ungaria-România | 4 minute | 2018 | Subtitrare: RO | 12+

    Regie: Verhóczki Ádám

  • Freedom Hotel

    Scurtmetraj | Ungaria-România | 9 minute | 2016 | Subtitrare: RO

    Regie: Sztercey Benedek Szabolcs

  • Lobotomie

    Animație | Ungaria-România | 2 minute | 2006 | Fără subtr.

    Regie: Bredár Sebestyén

  • Familie de urși

    Animație | Ungaria-România | 2 minute | 2009 | Fără subtr.

    Regie: Váczi Edit

  • Lecția de înot

    Scurtmetraj | Ungaria-România | 4 minute | 2006 | Fără subtr.

    Regie: Magyari Zsolt

  • Carton

    Animație | Ungaria-România | 2 minute | 2003 | Fără subtr.

    Regie: Bertóti Attila

  • Ochelari

    Experimental | Ungaria-România | 2002 | Fără subtr.

    Regie: Mészáros Péter

  • Întâlnirea

    Scurtmetraj | Ungaria-România | 3 minute | 2003 | Fără subtr.

    Regie: Zágoni Bálint